Sportowe emocje towarzyszyły nam w ciągu ostatnich miesięcy dosyć często - żyliśmy eliminacjami do mistrzostw świata w piłce nożnej, oglądaliśmy mistrzostwa Europy w siatkówce, ale największe wrażenie zrobiła na nas chyba rywalizacja olimpijska. Igrzyska obfitowały w sukcesy polskich sportowców, czasem bardzo spektakularne, czasem wyczekane, a czasem zupełnie niespodziewane.

Niemałym zaskoczeniem dla wszystkich była wiadomość, która nadeszła z Tokio wczesnym rankiem w piątek 6 sierpnia 2021r. W tym właśnie dniu, Dawid Tomala – 31 letni chodziarz urodzony w Tychach, ku zaskoczeniu wszystkich zdobył olimpijskie złoto na dystansie 50 kilometrów. Niewiarygodny wydaje się fakt, że na dystansie tym polski zawodnik wystartował dopiero trzeci raz w życiu. To właśnie on – Dawid Tomala – mistrz olimpijski odwiedził nas w Chwałowicach i w ramach lekcji WF-u zorganizowanej dzięki inicjatywie Wójta Gminy Radomyśl nad Sanem – Jana Pyrkosza przeprowadził zajęcia z młodzieżą.

W lekcji WF-u z Dawidem Tomalą udział wzięli nie tylko uczniowie z naszej szkoły, ale także koleżanki i koledzy ze szkół w Antoniowie, Woli Rzeczyckiej i Rzeczycy Długiej. Na boisku rywalizowali w szeregu sportowych konkurencji i otrzymywali za swoje wysiłki punkty, które przyznawał sam Mistrz. Poza sportową rywalizacją nie zabrakło na Orliku miejsca dla dobrej zabawy i tańca, za który również przyznawano punktację. Kibicami byli rodzice, najmłodsi uczniowie, Pani dyrektor Wioletta Maślach, nauczyciele i zaproszeni goście.

Uczniowie naszej szkoły mieli również możliwość porozmawiania ze sławnym sportowcem, zadania mu pytań i nauczenia się techniki sportowego chodu. W rozmowie okazało się, że Dawid Tomala to absolwent szkoły o profilu matematyczno–fizycznym, wielbiciel książek, muzyki hip-hopowej i motoryzacji, który potrafi jasno formułować swoje myśli i cele. Opowiedział uczniom o tym, że sport to jego życiowa pasja, na którą nieraz musiał sam zarobić, a w związku z tym wykonywał szereg różnych zawodów, głównie takich, które związane były ze aktywnością fizyczną.

Podczas treningu z Mistrzem uczniowie mogli pokazać się od najlepszej sportowej strony. Dawid Tomala przyglądał się wszystkim uważnie i wyławiał talenty – osoby, które jego zdaniem mogłyby zacząć trening chodziarski i które są po prostu bardzo utalentowane sportowo. Wśród takich osób znalazło się kilkoro uczniów naszej szkoły.

Na zakończenie spotkania, każdy uczeń otrzymał pamiątkową kartę ze zdjęciem mistrza olimpijskiego i autografem, nie zabrakło też czasu na wykonanie wspólnych fotografii. Później zarówno dzieci, jak i sam Mistrz skorzystali z poczęstunku przygotowanego przez panie z obsługi szkoły.

Lekcja WF-u z Dawidem Tomalą okazała się rewelacyjną okazją do promowania aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Niezwykle miła atmosfera, współzawodnictwo i sportowe emocje na pewno na długo zapadną nam w pamięć, podobnie jak sama osoba Dawida Tomali – człowieka serdecznego, uprzejmego, uśmiechniętego i otwartego na ludzi. To było wspaniałe spotkanie i rewelacyjna zabawa dla każdego, kto uczestniczył w tym wydarzeniu.