Maj w naszej szkole jest poświęcony postaci patrona, który właśnie w tym miesiącu obchodził swoje urodziny. Z tej okazji, 22 maja, odbyła się uroczysta akademia poświęcona Świętemu Janowi Pawłowi II. Cała uroczystość podzielona była na kilka części.

Na początku, po odśpiewaniu hymnu szkół Jana Pawła II, uczniowie klasy VIII, nasi przyszli absolwenci, przekazali opiekę nad szkolnym sztandarem kolegom z klasy VI. Dotychczasowy sztandarowy i dziewczęta z asysty pocztu, po trzech latach, niechętnie oddali opiekę swoim zastępcom (niektórzy z obserwatorów zauważyli nawet kręcącą się w oku łzę).

Następnym punktem była akademia pod hasłem "Karol Wojtyła - ukochany syn, brat, kolega, Sługa Boży", którą przygotowali uczniowie klasy IV. W tym roku bliżej przyjrzeliśmy się dzieciństwu i młodości Karola Wojtyły, czyli czasowi, który ukształtował przyszłego papieża. Uczniowie przedstawili najważniejsze fakty dotyczące tego okresu, zwracając szczególną uwagę na relacje panujące w rodzinie Wojtyłów.

W kolejnej części nastąpiło rozwiązanie VII Szkolnego Konkursu Wiedzy o Świętym Janie Pawle II zorganizowanego prze panią Agnieszkę Kuzdralińską-Dyl. Tematyką nawiązywał on do akademii przygotowanej przez czwartoklasistów. Uczniowie klas 0 - II przygotowywali prace plastyczne. Spośród 12 osób, komisja najwyżej oceniła:

Alicję Gąsiorowską - I miejsce,

Maję Rybak - II miejsce,

Sebastiana Dyl i Igora Brańskiego - III miejsce ex aequo

Dzieci ze starszych klas brały udział w konkursie wiedzy w dwóch kategoriach. Największą wiedzą na temat życia i pontyfikatu Świętego Jana Pawła II wykazali się w klasach III-V:

Mateusz Rudy, Joanna Jagiełło (I miejsce ex aequo), Lena Tys (II miejsce) i Michał Sowa (III miejsce)

W klasach VI-VIII: Kornelia Szeliga (I miejsce), Marcel Kozłowski (II miejsce) i Filip Gabrysiak (III miejsce).

Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.

Na zakończenie uczniowie klasy IV zaprosili całą szkołę do wspólnego śpiewania. Razem wykonaliśmy dwa utwory "Kochamy Cię, Janie Pawle II" i "Bo nie zastąpi Ciebie nikt".

Tym pięknym, muzycznym akcentem zakończyliśmy nasze spotkanie.

 

5 maja Samorząd Uczniowski naszej szkoły zaprosił wszystkich uczniów klas 4-8 na "Wieczór planszówkowy", podczas którego został również rozegrany I Szkolny Turniej Szachowy. Zaproszenie do wspólnej zabawy przy grach "bez prądu" przyjęło 28 uczniów oraz jeden absolwent szkoły.

Uczestnicy grali w gry przygotowane przez członków SU oraz własne - ulubione planszówki przyniesione z domu. Nie zabrakło również popularnej i lubianej przez uczniów towarzyskiej gry fabularnej "Mafia", którą wszyscy uczestnicy rozegrali na zakończenie wieczoru. Wspólna zabawa była okazją do integracji i budowania nowych koleżeńskich relacji. W sali gier było gwarno i wesoło, a tymczasem w sali obok rozgrywał się w pełnym skupieniu turniej najpopularniejszej gry strategicznej na świecie. 

Ośmiu uczestników rozegrało turniej pucharowy szachów błyskawicznych, w których każdy uczestnik ma tylko 5 minut na rozegranie całej partii. Czasu pilnowały zegary szachowe zainstalowane w szkolnych laptopach oraz sędziowie - Kacper Rybak i Igor Pelc. 

Mistrzem Szkoły został Bartłomiej Kaczmarzyk, I Wicemistrzem Szkoły - Jan Kuśmierz, II Wicemistrzem - Miłosz Polit. Wszyscy chłopcy są uczniami klasy ósmej i w drugim półroczu nauki uczestnikami zajęć Koła szachowego. Tytuł Honorowego III Wicemistrza Szkoły przyznano Filipowi Gabrysiakowi z klasy szóstej, który wykazał się największymi zdolnościami strategicznymi wśród młodszych uczestników turnieju. 

Wieczór okazał się bardzo ciekawym wydarzeniem, a jego uczestnicy już pytają o kolejną edycję. 

 

 

18 maja, w 103. rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II, nasi uczniowie wzięli udział w XVI Diecezjalnych Spotkaniach Teatralnych Szkół im. Jana Pawła II "Młodzi aktorzy swojemu Patronowi". Tegoroczna odsłona tradycyjnego już konkursu organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej przebiegała pod hasłem "Jestem radosny, wy też bądźcie", będącym cytatem ze słów Jana Pawła II. 

Nasi młodzi aktorzy zaprezentowali przed jurorami sztukę stanowiącą kompilację skeczy inspirowanych występami Kabaretu "Potem", pod tytułem "Bajki dla niezbyt poważnych" i zachwycili jurorów, którzy zgodnie przyznali im pierwsze - zwycięskie miejsce. 

W konkursie udział wzięło siedem zespołów teatralnych ze szkół noszących imię Jana Pawła II w Diecezji Sandomierskiej. Były to szkoły podstawowe z Woli Rzeczyckiej, Stalowej Woli, Zabrnia, Grobli, Gościeradowa, Potoczka i Chwałowic. Wszystkie wystawione na scenie sztuki były świetnie przygotowane przez aktorów i opiekunów, żaden ze scenariuszy się nie powtórzył, a dzieci zachwycały talentem aktorskim, wokalnym oraz sportowym, prezentując w czasie spektakli najtrudniejsze akrobatyczne figury. Zachwyt budziły również dekoracje oraz dopracowane kostiumy.

Nasz zespół teatralny złożony z uczniów klas V i VI przygotowywał się przez ponad tydzień do konkursu, ćwicząc codziennie swoje role, co zaowocowało bardzo swobodną grą i ciekawymi kreacjami aktorskimi na scenie. Dominika Dyl, Maja Tworek, Hania Martowicz, Bartek Molga, Norbert Kamiński, Hubert Wojewoda, Filip Gabrysiak i Kevin Chciuk zaprezentowali na scenie trzy "Bajki dla niepoważnych", w których w żartobliwy sposób przedstawili losy Czerwonego Kapturka zjedzonego przez wilka, księcia, który miał już dość całowania żab i króla, któremu w trudnej misji pozbycia się smoka pomógł pewien wyjątkowy kmieć. 

Przedstawienie zaprezentowane przez naszych uczniów miało przede wszystkim bawić i przekonać publiczność, że w życiu nie warto być zbyt poważnym i należy często korzystać z okazji do przyjęcia dużej dawki zdrowego śmiechu. 

Minął kolejny miesiąc nauki, tym razem prowadzony pod hasłem „Kwiecień z książką”. W tym czasie uczniowie naszej szkoły często odwiedzali bibliotekę szkolną, wypożyczali książki, czytali na przerwach i w czasie zajęć oraz polecali kolegom ulubione utwory.
Z okazji Światowego Dnia Książki oraz Dnia Ziemi, które przypadały podczas minionego weekendu 22 i 23 kwietnia, spotkaliśmy się w piątek w sali gimnastycznej podczas krótkiego apelu podsumowującego. 

Pierwszoklasiści zaprezentowali społeczności szkolnej mały spektakl i skecz na temat ekologii. Zachęcali do dbałości o środowisko, segregacji odpadów i oszczędzania wody i energii. Z humorem i dystansem przedstawili ważny dla nas wszystkich temat, przy okazji prezentując swoje wielkie talenty aktorskie. Pierwszakom udało się nawet zachęcić do tańca całą szkolną społeczność. 

Spotkanie było również okazją do przeprowadzenia pasowania na czytelnika. Pierwszoklasiści złożyli uroczystą przysięgę, obiecując,  że będą dbać o książki i chętnie je czytać. Otrzymali z tej okazji elektroniczne karty czytelnika do szkolnej biblioteki, książki do wspólnego czytania z rodzicami oraz zakładki. 

Podczas apelu dyplomami nagrodzeni zostali uczniowie, którzy w marcu i kwietniu wykazali się dużą aktywnością czytelniczą. Otrzymali je Wiktoria Pasztaleniec i Adaś Molga z oddziału przedszkolnego, Maja Kata i Adrian Stawiarski z klasy trzeciej oraz piątoklasistka - Hania Martowicz. 

Dyplomy i gratulacje odebrali również uczniowie, którzy zajęli III miejsca w Gminnych Kwalifikacjach do Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, czwartoklasiści: Wiktoria Kamińska, Piotr Hajduk i Jan Niemczycki oraz szóstoklasiści: Dominika Dyl, Norbert Kamiński i Filip Gabrysiak. 

Podczas apelu zapowiedziano również hasło kolejnego miesiąca, które brzmi: „Maj z patronem szkoły” oraz związane z nim aktywności, wśród których znalazł się tradycyjnie konkurs poświęcony życiu i pontyfikatowi Świętego Jana Pawła II. 

Uczniowie klas I, II i oddziału przedszkolnego mają za zadanie przygotować pracę plastyczną, której tematem jest „Dzieciństwo Karola Wojtyły”. Starsi uczniowie (klasy III - VIII) wezmą udział w konkursie wiedzy o życiu naszego patrona. 

 

 

 

         5 maja w naszej szkole odbył się II Szkolny Drużynowy Konkurs Matematyczny.

         W szranki z Królową Nauk – Matematyką stanęło 25 uczniów klas IV – VIII podzielonych na pięć drużyn.

        Drużyny w trakcie zawodów miały wykonać cztery zadania. Pierwsze z nich sprawdzało indywidualne umiejętności arytmetyczne wszystkich zawodników, którzy musieli się zmierzyć z kolejnością wykonywania działań. Kolejne trzy zadania były już wykonywane wspólnie. Konkursowicze musieli się wykazać sprawnością rachunkową, kreatywnością przy rozwiązywaniu zadań tekstowych, bo przecież: „Ślimak postanowił zdobyć szczyt kwiatka i wspinał się po jego łodydze. Szedł godzinę pod górę, ale potem zmęczony na godzinę zasnął…” oraz znajomością podstawowych pojęć geometrycznych, które po wpisaniu do krzyżówki dawały końcowe hasło. Jak się okazuje, to, co najłatwiejsze może okazać się najtrudniejsze, bo nawet proste pojęcia mogą czasem umknąć z pamięci i brakuje wtedy cennych punktów, które mogą dać zwycięstwo.

         Wyniki drużyn były bardzo wyrównane. Zwycięska ekipa uzyskała 113 na 123 możliwych do zebrania punktów.

          Uczniowie świetnie się bawili, wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami matematycznymi i po raz kolejny mogli przekonać się osobiście, że przecież matematyka nie jest taka „straszna”.

          Do zobaczenia w przyszłym roku.

                                                 Królowa Nauk – Matematyka.

13 kwietnia, w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie pn. "Katyń 1940 r.", którego pomysłodawcą i honorowym patronem był Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem, pan Jan Pyrkosz. 
Konkurs został zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną w Radomyślu nad Sanem i składał się z dwóch części - plastycznej i historycznej. Pierwszy etap konkursu polegał na przygotowaniu plakatu lub ilustracji dotyczącej Zbrodni Katyńskiej, drugi etap to konkurs wiedzy, w którym uczestnicy musieli wykazać się znajomością faktów historycznych dotyczących wydarzeń związanych ze Zbrodnią Katyńską, również w wymiarze regionalnym poprzez upamiętnienie Katyńczyków pochodzących z terenu gminy Radomyśl nad Sanem. Spośród uczniów naszej szkoły czworo zdecydowało się na przygotowanie pracy plastycznej, w etapie historycznym udział wzięło dziesięcioro uczniów z klasy szóstej i klasy ósmej. 

Serdecznie gratulujemy Aleksandrze Kozioł, która zdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym. W konkursie wiedzy naszym uczniom nie udało się zdobyć laurów, ale uplasowali się tuż za podium, wykazując się dużą wiedzą historyczną. 

Dla każdego uczestnika dzisiejszego wydarzenia, konkurs był okazją do pogłębienia swojej wiedzy na temat II wojny światowej i niezwykle bolesnej karty historii, którą zajmuje Zbrodnia Katyńska. Możliwość upamiętnienia jej ofiar mieli również pozostali uczniowie szkoły, którzy wraz z dyrekcją i nauczycielami oraz przedstawicielami władz samorządowych wzięli udział w złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą Tadeusza Kirchnera - urodzonego w Chwałowicach majora Wojska Polskiego, który jest jedną z 21 857 ofiar Zbrodni Katyńskiej i spoczywa w Charkowie.

 

 

 

 

Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Chwałowicach ogłasza nabór do klasy 1 na rok szkolny 2023/2024.

Nabór prowadzony jest od 07.04.2023 do 20.04.2023

Kartę zgłoszenia i wniosek można odebrać w sekretariacie szkoły lub pobrać ze strony internetowej szkoły.

Zgłoszenie

Wniosek