Uczniowie naszej szkoły w programie „Młodzi dla środowiska”

 

"Piękno tej ziemi
skłania mnie do wołania
 o jej zachowanie
dla przyszłych pokoleń”

Jan Paweł II

 

Edukacja ekologiczna w XXI wieku staje się jednym z priorytetów, zagadnienia z nią związane powinny więc stanowić ważny punkt programów nauczania oraz wychowania młodzieży, tak by młodzi ludzie wyrośli na odpowiedzialnych za świat dorosłych.

Wsparcie dla edukacji na rzecz środowiska oferuje szereg instytucji rządowych i pozarządowych, angażując w ten sposób młodzież w działania ekologiczne. Z takiej właśnie formy promocji ekologii skorzystali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Chwałowicach, uczestnicząc w projekcie „Młodzi dla środowiska” współfinansowanym z funduszy Ministerstwa Środowiska i organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji drohiczyńskiej.

Czterdzieścioro uczniów w wieku od 11 do 15 lat wzięło udział w sześciodniowym wyjeździe do Broku nad Bugiem, gdzie wspólnie z uczniami z Woli Raniżowskiej poznawało faunę i florę Podlasia i uczyło się dbania o środowisko.

Zielona szkoła w Broku niosła ze sobą szereg atrakcji połączonych z edukacją. Uczniowie zakwaterowani zostali w Nadbużańskim Ośrodku Edukacji położonym na obrzeżach Puszczy Białej i w bliskim sąsiedztwie rzeki Bug. Charakter Ośrodka sprzyjał integracji młodzieży, zachęcał do aktywnego spędzania czasu.

Podczas pobytu w Broku uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacji ekologicznej, w czasie których tworzyli projekty przyjaznych środowisku rozwiązań możliwych do wprowadzenia w swojej szkole i najbliższym otoczeniu. Powstały pomysły utworzenia sklepiku ze zdrową żywnością w ramach działalności Spółdzielni Uczniowskiej, przeprowadzenia cyklicznej akcji „Dzień na rowerze”, założenia szkolnego ogródka warzywno – owocowego i promowania zdrowego odżywiania. Uczniowie chcieliby w swoim otoczeniu zobaczyć również siłownię na świeżym powietrzu i „zieloną klasę” pod chmurką. Trenerki pomagały młodzieży odnaleźć w sobie cechy lidera i doskonaliły komunikację  oraz współpracę w grupach projektowych.

W programie wyjazdu znalazły się także wycieczki. Jedną z nich była podróż do Białowieży, gdzie w Rezerwacie Żubrów młodzież mogła podziwiać te niezwykłe zwierzęta, a oprócz nich także wilki, sarny, jelenie, łosie i żubronie, które wzbudziły duże zainteresowanie. Spotkanie z nadleśniczym zaowocowało natomiast zwiedzeniem ciekawej wystawy ukazującej sposoby eksploatacji Puszczy Białowieskiej na przestrzeni wieków. W samej Białowieży uczniowie mogli podziwiać przepiękne zabudowania z czasów carskiego panowania na ziemiach polskich.

Inne doświadczenia przyniósł wyjazd do Drohiczyna. Uczestnicy, poruszając się pojazdami wolnobieżnymi zwiedzili całe miasteczko i jego okolicę. Weszli na Górę Zamkową, by podziwiać widok na dolinę Bugu i podlaski krajobraz. Odwiedzili również Muzeum Diecezjalne w Drohiczynie posiadające w swoich zbiorach zachwycające eksponaty sztuki sakralnej i tradycyjnej sztuki ludowej. Ciekawym miejscem okazał się przepięknie położony Kościół Sióstr Benedyktynek, z którego schodów rozpościerał się widok na Bug.

Zielona szkoła w Broku pozwoliła uczniom również pogłębić wiedzę historyczną. Wraz z przyjaciółmi z Woli Raniżowskiej uczestnicy odwiedzili Treblinkę, gdzie obejrzeli wystawę dotyczącą mieszczących się tu niegdyś nazistowskich obozów - zagłady i przymusowej pracy. Ogromne emocje wzbudziły kamienne monumenty umiejscowione na terenie niegdyś tam funkcjonującego obozu zagłady. Na wielu z nich wyryte były nazwy miejscowości z naszej najbliższej okolicy, z których pochodzili więźniowie Treblinki. Młodzież z zaciekawieniem słuchała opowieści o funkcjonowaniu obozu, Akcji Reinchardt, postaci Janusza Korczaka oraz czytała odnalezione przy pomniku zapiski w wielu językach świata pozostawione przez zwiedzających na niewielkich białych kamieniach.

W ramach promowania aktywnych sposobów spędzania czasu oraz kultury fizycznej uczniowie dwukrotnie mieli okazję do „podniebnego spaceru” na trasach parku linowego. Wymagało to od nich nie tylko dużej odwagi, ale także siły, samozaparcia i dyscypliny.

Otoczenie wysokich drzew i rześkie podlaskie powietrze sprawiało, że swój czas wolny młodzież spędzała na świeżym powietrzu i w aktywny sposób, grając w piłkę nożną i siatkówkę oraz korzystając z niskiego parku linowego. Duże zainteresowanie wzbudziło wśród uczestników boisko do „żywych piłkarzyków”.

Dzięki współuczestnictwu w projekcie szkoły z Woli Raniżowskiej sześciodniowy pobyt uczniów przebiegał w niezwykle miłej atmosferze, młodzież chętnie przebywała w swoim towarzystwie, poznając się wzajemnie i wspólnie ucząc oraz bawiąc. Zorganizowanie trzech wieczorów integracyjnych pozwoliło młodym ludziom na zawarcie wielu przyjaźni i dało nadzieję na współpracę pomiędzy szkołami. Jej pierwszym punktem było uczestnictwo w Międzynarodowym Dniu Tabliczki Mnożenia.

Podczas pobytu w Broku każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie – edukację i zabawę, adrenalinę i ciszę nadbużańskiej przyrody, przyjaźń i samotną kontemplację natury.

 

 

REKRUTACJA DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 

Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Chwałowicach informuje, że w dniach od 04.09.2018 do 07.09.2018 r. będzie prowadzona rekrutacja do świetlicy szkolnej na rok 2018/2018.

Dzieci przyjmowane są na podstawie karty zgłoszeń (do odbioru w sekretariacie) składanych przez rodziców.

Dokumenty należy składać w sekretariacie szkoły do 7 września 2018r.

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie, Kochane Przedszkolaki!
Piknik rodzinny zaplanowany na dzisiaj musi zostać odwołany ze względu na aurę pogodową. Przy nawet przelotnych opadach nie bylibyśmy w stanie zrealizować w pełni zaplanowanych działań. Mając na uwadze dzieci i chęć zapewnienia im najlepszych atrakcji, musimy podjąć decyzję o przeniesieniu terminu Pikniku. Jednak, "co się odwlecze, to nie uciecze", jak mówi przysłowie, wkrótce więc podamy do wiadomości nowy termin przeprowadzenia imprezy. Tym razem lato zaskoczyło pogodą, ale wierzymy, że to tylko chwilowe ochłodzenie i uda nam się szybko przygotować dla dzieciaków i rodziców Piknik pełen atrakcji przy pięknej letniej pogodzie.
Zachęcamy do śledzenia strony i profilu szkoły w najbliższym czasie.

W piątek oficjalnie zakończyliśmy rok szkolny 2017/2018. Był to bardzo intensywny rok pracy i nauki, przebiegający pod znakiem nowej reformy oświaty, ale udało się go zakończyć z licznymi sukcesami sportowymi, artystycznymi, przedmiotowymi i egzaminacyjnymi. Nasi uczniowie w minionym roku szkolnym wielokrotnie stali na podium konkursów i zawodów na szczeblu powiatowym, a nawet wojewódzkim i międzywojewódzkim, ukoronowaniem pracy stał się wysoki wynik egzaminu gimnazjalnego uczniów klasy III. 

Piątkowa uroczystość zakończenia roku szkolnego podzielona była na dwie części - oficjalną z rozdaniem dyplomów i nagród oraz część artystyczną - pożegnanie klasy III przez młodszych kolegów oraz pożegnalny program artystyczny absolwentów 2018. 

W części oficjalnej Pani dyrektor Wioletta Maślach podziękowała wszystkim za wspólną pracę w minionym roku szkolnym. Wyróżnieni zostali rodzice, którzy zdecydowali się na działanie w radach oddziałowych oraz Radzie Rodziców, a także Przyjaciele Szkoły, wspomagający naszą placówkę w sposób finansowy lub poprzez ścisłą współpracę. W dalszej części wręczone zostały świadectwa z wyróżnieniem dla uczniów klas IV - VII oraz II i III gimnazjum oraz statuetki dla uczniów, którzy osiągnęli najwyższą średnią ocen w swoich klasach. Nagrodzono również ucznia, który jako jedyny w szkole nie opuścił żadnej godziny lekcyjnej. 

W związku z bardzo wysokimi wynikami z egzaminu gimnazjalnego uczniom, którzy osiągnęli wynik wyższy niż 80% z przynajmniej jednej części egzaminu wręczone zostały dyplomy.  Takich uczniów było aż dziesięcioro, dwie uczennice osiągnęły średni wynik wyższy niż 80% z wszystkich części egzaminu i odebrały z rąk Pani dyrektor pamiątkowe statuetki. 

Kończąca edukację w naszym gimnazjum klasa III zostanie zapamiętana jako klasa aktywna i działająca na wielu polach. Pośród absolwentów znaleźli się laureaci konkursów przedmiotowych z historii, licznych zawodów sportowych, wielu konkursów artystycznych (plastycznych, tanecznych) oraz wolontariusze biorący udział w wielu akcjach zbiórki żywności oraz działający na rzecz lokalnej społeczności. W związku ze swoją aktywnością oraz wynikami w nauce wszyscy uczniowie odchodzącej klasy otrzymali nagrody książkowe. 

Część artystyczną rozpoczął program klasy II gimnazjum, która żegnała zaprzyjaźnioną IIIg. Młodsi koledzy zaprosili absolwentów do "Misiowego Przedszkola", w którym musieli oni wykazać się wieloma umiejętnościami. Za swoje popisy nagrodzeni zostali spersonalizowanymi śliniaczkami oraz lizaczkami i dyplomami "przedszkolaków". 
W dalszej części uczniowie klasy V, akompaniując sobie tekturowymi kubeczkami, wykonali piosenkę, której tekst został napisany specjalnie na tę okazję. Na zakończenie obejrzeliśmy skecz "Ewolucja ucznia" oraz układ taneczny w wykonaniu absolwentów. 

Z uśmiechami na twarzach zakończyliśmy bogaty w liczne wydarzenia i projekty rok szkolny. Teraz odpoczywamy i zbieramy siły na kolejny ciekawy rok. 
Wszystkim dzieciom oraz ich rodzicom życzymy wspaniałych, bezpiecznych wakacji, a absolwentom wielu sukcesów na dalszym etapie edukacji. 

 

 

8 czerwca 2018 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie odbyło się uroczyste podsumowanie etapu wojewódzkiego  VIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci "Bezpiecznie na wsi mamy - upadkom zapobiegamy".

Wśród laureatów znalazła się uczennica oddziału przedszkolnego - Marcelina Dyl, której praca plastyczna została wybrana i wyróżniona spośród rekordowej liczby 2038 prac. 

Marcelinka przedstawiła niebezpieczny skok z wozu na stóg siana. 

Gratulujemy sukcesu oraz świadomości zagrożeń, jakie czają się na wsi podczas prac w gospodarstwie.