Uczniowie naszej szkoły w programie „Młodzi dla środowiska”

 

"Piękno tej ziemi
skłania mnie do wołania
 o jej zachowanie
dla przyszłych pokoleń”

Jan Paweł II

 

Edukacja ekologiczna w XXI wieku staje się jednym z priorytetów, zagadnienia z nią związane powinny więc stanowić ważny punkt programów nauczania oraz wychowania młodzieży, tak by młodzi ludzie wyrośli na odpowiedzialnych za świat dorosłych.

Wsparcie dla edukacji na rzecz środowiska oferuje szereg instytucji rządowych i pozarządowych, angażując w ten sposób młodzież w działania ekologiczne. Z takiej właśnie formy promocji ekologii skorzystali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Chwałowicach, uczestnicząc w projekcie „Młodzi dla środowiska” współfinansowanym z funduszy Ministerstwa Środowiska i organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji drohiczyńskiej.

Czterdzieścioro uczniów w wieku od 11 do 15 lat wzięło udział w sześciodniowym wyjeździe do Broku nad Bugiem, gdzie wspólnie z uczniami z Woli Raniżowskiej poznawało faunę i florę Podlasia i uczyło się dbania o środowisko.

Zielona szkoła w Broku niosła ze sobą szereg atrakcji połączonych z edukacją. Uczniowie zakwaterowani zostali w Nadbużańskim Ośrodku Edukacji położonym na obrzeżach Puszczy Białej i w bliskim sąsiedztwie rzeki Bug. Charakter Ośrodka sprzyjał integracji młodzieży, zachęcał do aktywnego spędzania czasu.

Podczas pobytu w Broku uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacji ekologicznej, w czasie których tworzyli projekty przyjaznych środowisku rozwiązań możliwych do wprowadzenia w swojej szkole i najbliższym otoczeniu. Powstały pomysły utworzenia sklepiku ze zdrową żywnością w ramach działalności Spółdzielni Uczniowskiej, przeprowadzenia cyklicznej akcji „Dzień na rowerze”, założenia szkolnego ogródka warzywno – owocowego i promowania zdrowego odżywiania. Uczniowie chcieliby w swoim otoczeniu zobaczyć również siłownię na świeżym powietrzu i „zieloną klasę” pod chmurką. Trenerki pomagały młodzieży odnaleźć w sobie cechy lidera i doskonaliły komunikację  oraz współpracę w grupach projektowych.

W programie wyjazdu znalazły się także wycieczki. Jedną z nich była podróż do Białowieży, gdzie w Rezerwacie Żubrów młodzież mogła podziwiać te niezwykłe zwierzęta, a oprócz nich także wilki, sarny, jelenie, łosie i żubronie, które wzbudziły duże zainteresowanie. Spotkanie z nadleśniczym zaowocowało natomiast zwiedzeniem ciekawej wystawy ukazującej sposoby eksploatacji Puszczy Białowieskiej na przestrzeni wieków. W samej Białowieży uczniowie mogli podziwiać przepiękne zabudowania z czasów carskiego panowania na ziemiach polskich.

Inne doświadczenia przyniósł wyjazd do Drohiczyna. Uczestnicy, poruszając się pojazdami wolnobieżnymi zwiedzili całe miasteczko i jego okolicę. Weszli na Górę Zamkową, by podziwiać widok na dolinę Bugu i podlaski krajobraz. Odwiedzili również Muzeum Diecezjalne w Drohiczynie posiadające w swoich zbiorach zachwycające eksponaty sztuki sakralnej i tradycyjnej sztuki ludowej. Ciekawym miejscem okazał się przepięknie położony Kościół Sióstr Benedyktynek, z którego schodów rozpościerał się widok na Bug.

Zielona szkoła w Broku pozwoliła uczniom również pogłębić wiedzę historyczną. Wraz z przyjaciółmi z Woli Raniżowskiej uczestnicy odwiedzili Treblinkę, gdzie obejrzeli wystawę dotyczącą mieszczących się tu niegdyś nazistowskich obozów - zagłady i przymusowej pracy. Ogromne emocje wzbudziły kamienne monumenty umiejscowione na terenie niegdyś tam funkcjonującego obozu zagłady. Na wielu z nich wyryte były nazwy miejscowości z naszej najbliższej okolicy, z których pochodzili więźniowie Treblinki. Młodzież z zaciekawieniem słuchała opowieści o funkcjonowaniu obozu, Akcji Reinchardt, postaci Janusza Korczaka oraz czytała odnalezione przy pomniku zapiski w wielu językach świata pozostawione przez zwiedzających na niewielkich białych kamieniach.

W ramach promowania aktywnych sposobów spędzania czasu oraz kultury fizycznej uczniowie dwukrotnie mieli okazję do „podniebnego spaceru” na trasach parku linowego. Wymagało to od nich nie tylko dużej odwagi, ale także siły, samozaparcia i dyscypliny.

Otoczenie wysokich drzew i rześkie podlaskie powietrze sprawiało, że swój czas wolny młodzież spędzała na świeżym powietrzu i w aktywny sposób, grając w piłkę nożną i siatkówkę oraz korzystając z niskiego parku linowego. Duże zainteresowanie wzbudziło wśród uczestników boisko do „żywych piłkarzyków”.

Dzięki współuczestnictwu w projekcie szkoły z Woli Raniżowskiej sześciodniowy pobyt uczniów przebiegał w niezwykle miłej atmosferze, młodzież chętnie przebywała w swoim towarzystwie, poznając się wzajemnie i wspólnie ucząc oraz bawiąc. Zorganizowanie trzech wieczorów integracyjnych pozwoliło młodym ludziom na zawarcie wielu przyjaźni i dało nadzieję na współpracę pomiędzy szkołami. Jej pierwszym punktem było uczestnictwo w Międzynarodowym Dniu Tabliczki Mnożenia.

Podczas pobytu w Broku każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie – edukację i zabawę, adrenalinę i ciszę nadbużańskiej przyrody, przyjaźń i samotną kontemplację natury.