W dniu 7 marca gościliśmy podróżnika Grupy Trzask Krystiana Pyrzaka, który przyjechał do nas, aby opowiedzieć o Amazonii, pięknej krainie położonej w Ameryce Południowej. Podróż rozpoczęła się oczywiście w Brazylii w mieście Sao Paulo, potem odwiedziliśmy Rio de Janeiro i Manaus, miasto położone w sercu amazońskiej dżungli, którego rozwój zawdzięczamy kauczukowcom. Uczestnicy spotkania mogli podziwiać piękną budowlę Teatro Amazonas wzniesioną w Manaus dzięki zyskom ze sprzedaży kauczuku.  

Podczas prezentacji pan Krystian wyjaśnił w jaki sposób należy przygotować się do wyprawy w dżunglę. Najpierw trzeba znaleźć uczciwego przewodnika, a następnie wyposażyć się w maczetę, hamak i prowiant. Pan Podróżnik opowiadał o kajmanach, papugach i leniwcach, zwierzętach, których domem są lasy Amazonii. Zarówno mali jak i duzi z zaciekawieniem słuchali o przygodach pana Krystiana, jego spotkaniach z wielkim pająkiem, delfinami słodkowodnymi oraz żarłocznymi piraniami. Bardzo dziękujemy panu Krystianowi za spotkanie.

Zapraszamy do fotorelacji :)

 

 Brak opisu.

Brak opisu.

Brak opisu.

Brak opisu.

Brak opisu.

Brak opisu.

Brak opisu.

Brak opisu.

Brak opisu.

Brak opisu.

Brak opisu.

Brak opisu.

Brak opisu.

Brak opisu.

 Brak opisu.

Brak opisu.

Brak opisu.

Brak opisu.

Brak opisu.

 

Z ogromną przyjemnością zawiadamiamy, że nasze uczennice - Hanna Martowicz (kl.VI) i Hanna Dudek (kl.VII) podczas finału XXIV Wojewódzkiego Konkursu „Sacrum w Literaturze i Sztuce” w Jarosławiu zdobyły dwa wyróżnienia w kategorii poezji śpiewanej. W finale wystąpiła również Dominika Dyl (kl.VII), która pięknie reprezentowała naszą szkołę w konkursie recytatorskim. 

 

Wojewódzki Konkurs "Sacrum w Literaturze i Sztuce" jest konkursem o wieloletniej tradycji, organizowanym przez Szkołę Podstawową Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu. Tematem przewodnim konkursu jest pojęcie świętości w literaturze i malarstwie - konkurs jest rozgrywany w trzech kategoriach: recytacja poezji lub prozy, poezja śpiewana oraz malarstwo. 

Aby móc wziąć udział w finale wojewódzkim nasze uczennice musiały pozytywnie przejść etap powiatowy konkursu oraz etap rejonowy, rozgrywany w Tarnobrzegu. Byliśmy jedną z dwóch szkół w konkursie, którą reprezentowało aż trzy osoby. W finale udział wzięło łącznie 41 młodych artystów (15 w kategorii poezji śpiewanej, 26 w recytacji) z terenu całego województwa podkarpackiego, dlatego wyróżnienia otrzymane przez obie Hanie niezwykle nas cieszą. Hania Martowicz zaprezentowała piosenkę "Ocal w nas ludzi" skomponowaną przez Krystynę Kwiatkowską do słów Jacka Cygana, a Hania Dudek śpiewała utwór "Zamiast" wykonywany przez Edytę Geppert, do którego muzykę skomponował Włodzimierz Korcz, a słowa napisała Magda Czapińska. 

Poziom konkursu był bardzo wysoki. Jury, w którego skład wchodzili specjaliści w dziedzinie teatru, logopedii, muzyki i wokalistyki miało bardzo trudne zadanie. Cały konkurs przebiegał jednak w niezwykle miłej atmosferze i był profesjonalnie zorganizowany. Sobotni pobyt w Jarosławiu był dla naszych uczennic przyjemny i owocny. Na pewno spróbujemy zawalczyć o miejsca w wojewódzkim finale tego konkursu za rok. 

W piątek, 1 marca odbyły się szkolne eliminacje do Powiatowego Konkursu Wiedzy o Armii Krajowej. Zgłosiło się do nich sześcioro uczniów z klas VII-VIII, którzy przez dwa i pół tygodnia przygotowywali się samodzielnie do testu eliminacyjnego z wyznaczonych wymagań edukacyjnych. Konkurs obejmuje wiedzę znacząco wykraczającą poza podstawę programową nauczania historii w klasach IV-VIII, więc przygotowanie do niego wymagało poświęcenia wielu godzin dodatkowej pracy. 
Uczestnicy eliminacji świetnie poradzili sobie z bardzo szczegółowym testem wiedzy i udowodnili, że ambitnie podeszli do wyzwania. 
W wyniku eliminacji wyłoniona została szkolna reprezentacja, która już 22 marca skonfrontuje swoją wiedzę z wiedzą kolegów i koleżanek z innych szkół powiatu stalowowolskiego. 
Prosimy o mocne trzymanie kciuków za Mikołaja Sałka i Marcela Polita - uczniów klasy ósmej, którzy jako liderzy szkolnych eliminacji już zabrali się do pracy i czytania kolejnych źródeł historycznych, by jak najlepiej zaprezentować naszą szkołę podczas konkursu powiatowego. 

Kaligrafia to obcowanie z pięknem

                    Grzegorz Barasiński - kaligraf

 

Powolne, pełne namysłu, skupienia i uwagi kreślenie liter to sztuka dość zapomniana w dzisiejszych czasach, ale wracająca do łask jako modne zajęcie. Estetycznie wykonane napisy, etykiety, pięknie zapisane życzenia czy wiersze cieszą oko oglądających. Rzadko kiedy jednak można spotkać osoby, które oprócz podziwiania czyichś artystycznych zdolności w dziedzinie kaligrafii, same chwytają za pióra czy pisaki i próbują sił w tej przepięknej sztuce. Tym bardziej cieszy fakt, że do Szkolnego Konkursu Kaligraficznego zgłosiło się aż dziewięć uczennic z klas V-VII. Był to nietypowy, jak na artystyczną formę, konkurs, bo odbywał się w szkole, a uczestniczki nie miały możliwości przygotowania prac konkursowych w domu, tylko pracowały nad nimi w czasie wyznaczonym przez organizatorów. 

Zadaniem konkursowym było przepisanie wiersza Loli Szereszewskiej pt. "Las". Dziewczęta musiały zadbać nie tylko o kształt liter, spójność i czytelność pisma, ale także o odpowiednie rozmieszczenie tekstu na stronie i kompozycję. Przy dźwiękach relaksującej muzyki spędziły dwie godziny nad kartką papieru, przygotowując swoje prace. Efekt ich starań oceniały nauczycielki plastyki: pani Ewa Kozłowska i Renata Majewska - Sałek oraz kaligrafujące pedagożki: pani Joanna Marzec i Anna Burda. W ocenach brano pod uwagę zamysł artystyczny, konsekwentne trzymanie się wybranego kroju pisma, segmentację tekstu i jego czytelność. 

Najwyższe oceny zebrała praca Aleksandry Kozioł, kaligrafującej stylem nowoczesnym za pomocą brushpenna. II miejsce w konkursie przypadło Viktorii Krekhovets, która mazakiem pędzelkowym tworzyła własny krój pisma. III miejsce przyznano Hannie Martowicz, kreślącej czytelne litery prostym, drukowanym stylem. W konkursie wyróżniono Lenę Rudy za piękne, naturalne pismo. Zwyciężczynie otrzymały w nagrodę książki kaligraficzne do ćwiczeń autorstwa pana Grzegorza Barasińskiego oraz długopisy, a pozostałe uczestniczki nagrody pocieszenia. 

Mamy nadzieję, że konkurs rozbudził w uczniach szkoły chęć pięknego pisania. Prace kaligraficzne dziewcząt można podziwiać do końca tygodnia na dolnym korytarzu szkoły. 

 

 

Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Chwałowicach   

 ogłasza nabór do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2024/2025

Nabór prowadzony jest od 04.03.2024 do 15.03.2024 r.

Wniosek można odebrać w sekretariacie lub pobrać ze strony internetowej szkoły.

Wniosek

Komunikat