1. Rozpoczynamy czas Wielkiego Tygodnia, lecz w warunkach zupełnie odmiennych niż przez ostatnie dziesiątki lat. Dołączamy do próśb władz kościelnych i państwowych o pozostanie w domu i o ostrożność. Zachęcamy do domowej modlitwy i uczestniczenia w liturgii za pośrednictwem mediów.
 2. Zachęcamy, aby spowiedź wielkanocną odłożyć na czas późniejszy, kiedy zakończy się epidemia a Komunię św. przyjąć w sposób duchowy.    

       W dalszym ciągu obowiązuje limit 5 osób na Mszy św. Bardzo prosimy, aby dać szansę tym, którzy chcą uczestniczyć w   zamówionej Mszy św.

 1. Triduum Paschalne:

  - Wielki Czwartek. Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. 

  - Wielki Piątek. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00.

        - Wielka Sobota. Msza św. Wigilii Paschalnej o godz. 18.00

 1. W Wielka Sobotę nie ma poświęcenia pokarmów w świątyni. Prosimy, aby przy śniadaniu wielkanocnym, odmówić z całą rodziną modlitwę błogosławieństwa /tekst modlitwy zamieszczamy poniżej/
 2. W Wielki Czwartek, po Mszy św. do godz. 22.00, w Wielki Piętek i Wielką Sobotę od godz. 8.00 - 22.00 świątynia będzie otwarta, by móc przyjść na krótką adorację. Pamiętajmy o tym, że jednocześnie nie może w kościele przebywać więcej niż 5 osób. Podczas adoracji zachowajmy odległość od siebie /co najmniej 2 m./ Hołd Krzyżowi oddajemy przez ukłon. Nie podchodzimy, by dotknąć czy ucałować krzyż
 3. Wielkanoc rezurekcja bez procesji rozpocznie się o g. 6.00, a potem Msze św. jak w każdą niedzielę: godz. 11.00; 15.00. W niedzielę Zmartwychwstania przez cały dzień kościół będzie otwarty. W poniedziałek Wielkanocny Msze św. o godz. 8.00; 11.00 oraz 15.00

Co oznacza w praktyce Żal doskonały?

 W sytuacji, gdy nie ma możliwości wyznania grzechów przed kapłanem, należy:

 1. wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia sakramentu pokuty (z postanowieniem  przystąpienia do niego przy najbliższej okazji);
 2.  zrobić rachunek sumienia
 3. w odniesieniu do wykrytych grzechów postanowić nie popełniać ich w przyszłości (jak w ramach przygotowania do spowiedzi sakramentalnej);
 4. wzbudzić w sobie żal za popełnione grzechy ze względu na miłość Boga - tak uczciwie, jak tylko potrafimy;
 5. pożyteczne  przyjąć sobie jakiś czyn pokutny w ramach pokuty za grzechy

 

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM

W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

 Módlmy się:

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

 Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: 

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.