W dniach 12-13 czerwca 2023 roku 44 uczniów klas IV – VIII uczestniczyło w dwudniowej wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Ojcowskiego Parku Narodowego oraz do stolicy Małopolski - Krakowa.  

Eksplorację terenów Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego. Na początku obejrzeliśmy dwa filmy – pierwszy poświęcony tworzeniu doliny Prądnika od czasu górnej jury po czasy współczesne, drugi poświęcony Ojcowskiemu Parkowi Narodowemu. Następnie mogliśmy podziwiać ekspozycję przyrodniczą, m. in.: liczne eksponaty geologiczne i paleontologiczne, rekonstrukcję jaskini, makietę parku narodowego wraz z sąsiednimi terenami oraz dioramę ukazującą różne środowiska roślin i zwierząt. Pod opieką pani przewodnik, pokonując szlak Łokietka, dotarliśmy na szczyt Chełmowej Góry, a tam do Jaskini Łokietka, gdzie zwiedziliśmy wnętrze groty i wysłuchaliśmy informacji o legendarnym schronieniu króla Polski.  Ostatnim punktem był ogromny twór skalny zwany Bramą Krakowską.  Z tego miejsca wszyscy mogliśmy zobaczyć skałę Rękawicę znajdującą się u wejścia do Groty Ciemnej i wysłuchać pięknej legendy o ocaleniu miejscowej ludności broniącej się przed Tatarami. Po dość intensywnym wysiłku nastąpiła pora relaksu. Udaliśmy się do miejsca zakwaterowania. Po krótkim poobiednim odpoczynku przeszliśmy do zamku w Pieskowej Skale, a następnie mogliśmy poleniuchować na łące tuż obok Maczugi Herkulesa. Dzień zakończyliśmy wspólnym grillem oraz zabawami na świeżym powietrzu.  

Poranek kolejnego dnia rozpoczął się dość wcześnie. Już o godzinie 9.00 jechaliśmy do Krakowa. U podnóża Wawelu czekała na nas pani przewodnik, która w bardzo profesjonalny sposób oprowadziła nas po najciekawszych i najpiękniejszych atrakcjach Krakowa, dodatkowo opowiadając niezwykłe historie o tym mieście. Będąc na Wawelu mogliśmy podziwiać wnętrze Katedry Wawelskiej m.in.: Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie, Kryptę Wieszczów, Kaplicę Zygmuntowską, a następnie podziwiać eksponaty zgromadzone w Muzeum Katedralnym. Mogliśmy zachwycić się przepięknym renesansowym dziedzińcem arkadowym Zamku Królewskiego, a nawet przejść krużgankami pierwszego piętra. Po opuszczeniu Wawelu, wszyscy skierowaliśmy się w stronę Smoczej Jamy. Kręte schody, prowadzące przez dawny szyb studni zamkowej, doprowadziły nas pod rzeźbę Smoka Wawelskiego. Stamtąd udaliśmy się poznawać kolejne atrakcje Krakowa: Planty, Barbakan, mury obronne, Teatr im. Juliusza Słowackiego. Przygoda w Krakowie zakończyła się na Rynku Głównym, gdzie jeszcze mogliśmy podziwiać ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim oraz dzieła znakomitych polskich malarzy w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku. Po dokonaniu zakupów w Sukiennicach wyruszyliśmy w drogę powrotną. 

To był niezapomniany czas dla uczniów, którzy mogli nie tylko zobaczyć ważne i ciekawe miejsca w Polsce, ale przede wszystkim integrować się, budować właściwe relacje rówieśnicze i promować zdrowy styl życia wolny od nałogów i uzależnień. 

Naszą wycieczkę zasiliły środki finansowe w wysokości 7278 złotych. Kwotę 3278 złotych otrzymaliśmy z Urzędu Gminy Radomyśl nad Sanem z Funduszu prof. Kuczmana, którego celem jest dofinansowanie wycieczek szkolnych mających w programie zwiedzanie Wawelu. Kwotę 4000 złotych uzyskaliśmy ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Radomyśl nad Sanem. 

Za wszelką pomoc bardzo serdecznie dziękujemy.