Czytanie to niezwykle ważna umiejętność. W tej kwestii zgodzimy się wszyscy. Codziennie czytamy setki i tysiące słów, będąc w szkole, w pracy, czy po prostu na zakupach. Jednak najpiękniejsze w czytaniu jest to, że dzięki niemu możemy przenosić się do innych rzeczywistości, zwiedzać światy stworzone przez autorów książek i przeżywać przygody, których na co dzień w swoim życiu nie spotykamy. 
W naszej szkole staramy się promować czytelnictwo na różne sposoby. Organizujemy czytanie na świeżym powietrzu, akcje biblioteczne, konkursy, kupujemy nowości do szkolnej biblioteki i zachęcamy dzieci do jej odwiedzania. W tym roku szkolnym po raz drugi otrzymaliśmy dotację z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, dzięki której nie tylko wzbogaciliśmy się o kilkaset nowiutkich książek dla dzieci i młodzieży w każdym wieku, ale otrzymaliśmy również możliwość zakupu wyposażenia do biblioteki oraz nagród książkowych, które chętnie oddamy dzieciom uczestniczącym w naszym Szkolnym maratonie czytelniczym. 

Akcję i konkurs podzieliliśmy na trzy kategorie. Wspólne czytanie rozpoczną 5 kwietnia uczniowie klas 4-6, którzy przeczytają wspólnie książkę Olafa Fritsche pt. "Skarb Troi", a następnie przystąpią do testu, który sprawdzi, czy uważnie słuchali i zapamiętywali treść czytanego utworu.  Jako drudzy wystartują uczniowie klas 1-3, a akcję zakończą 12 kwietnia siódmo- i ósmoklasiści. 

W każdej kategorii wiekowej przyznamy trzy nagrody książkowe, a uczniowie, którzy wykażą się najlepszą pamięcią i największym skupieniem otrzymają tytuł "Uważnych Czytelników". Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas kwietniowego apelu, który zaplanowany jest na 29 kwietnia.