Zajęcia pozalekcyjne
Perfect Facebook Like Box Sidebar
Logowanie
lip
19
2017

Wpisany przez Agnieszka Kuzdralińska-Dyl Poprawiony (19 lipca 2017)
PDFDrukujEmail

 

 

 

Dzieci i młodzież letni wypoczynek kojarzą najczęściej z relaksem, zabawą i podróżami. Jeśli następuje on po wytężonej nauce w roku szkolnym, przynosi większą satysfakcję i sprawia wyjątkową radość. O tym mogli się przekonać członkowie Dziecięco -Młodzieżowego Zespołu Tanecznego Sanowiślaczki, którzy od lat za sprawą pani Ewy Kozłowskiej- nauczyciela ZS w Chwałowicach oraz opiekuna zespołu, podróżują po Polsce i innych krajach Europy.

Tym razem grupa 38 uczniów ZS w Chwałowicach i ZS w Antoniowie wraz z 6 opiekunami i 5 rodzicami, jadąc wzdłuż Wisły, dotarła aż w okolice jej ujścia i zatrzymała się w Ośrodku Wypoczynkowym Leśny Zakątek w Mikoszewie. To urokliwe miejsce otoczone lasami i położone nieopodal brzegu morza od razu przypadło do gustu młodym letnikom, którzy zwrócili uwagę na dodatkowe atrakcje obiektu ? baseny, park linowy, salę animacyjną, place zabaw.

Program wypoczynku zakładał realizację dwóch projektów edukacyjnych ? Stop uzależnieniom! oraz Warsztaty terenowe edukacyjno-ekologiczne. Uczniowie w tym czasie uczestniczyli w prelekcjach prowadzonych przez lekarza Mateusza Jedlińskiego i warsztatach profilaktycznych, dowiadując się, czym są uzależnienia i jakie są ich konsekwencje. Nauczyli się jak chronić środowisko naturalne Morza Bałtyckiego. Stąd jednym z punktów planu wycieczki po Zatoce Gdańskiej była wizyta w Akwarium Gdyńskim, gdzie uczniowie mogli poznać ponad 1000 zwierząt morskich i wodno-lądowych. Dodatkowo, opływając port, poznali jego historię i zobaczyli w jaki sposób działa transport wodny. Zwiedzili wnętrze okrętu - muzeum Błyskawica ? polskiego niszczyciela, który w czasie II wojny światowej brał udział w operacjach desantowych.

Dość nietypowo rozpoczął się pobyt w Gdańsku, ponieważ uczestnicy zobaczyli miasto z lotu ptaka z Amber Sky ? koła widokowego. Spacer ulicami Starego i Głównego Miasta pozwolił bliżej przyjrzeć się architekturze tego miejsca: gotyckim kościołom i renesansowym kamienicom. Nie zabrakło czasu na podziwianie wytworów kultury rękodzielniczej regionu i zakup pamiątek.

Po każdej wycieczce do miast portowych następował upragniony wypoczynek na plaży, nie tylko pełnej słońca, ale także bursztynu i muszli. Amatorzy kąpieli mogli dowoli brodzić i pływać w wodach Bałtyku.

Beztroska atmosfera, jaka udzieliła się wszystkim wycieczkowiczom, mogłaby trwać wiecznie, gdyby nie fakt, że to co dobre szybko się kończy i czas wracać do domu. Jednak w drodze powrotnej czekały kolejne niespodzianki: zwiedzanie zamku krzyżackiego w Malborku, Festiwal Teatrów Ulicznych na Starym Mieście w Toruniu, warsztaty w Żywym Muzeum Piernika. Ta ostatnia atrakcja zrobiła ogromne wrażenie zarówno na najmłodszych jak i tych, którzy sztukę wypieków znają od lat. Każdy poznał recepturę ciasta, a następnie własnoręcznie wykonał piernik. Niektórzy wzięli udział w warsztatach zdobienia tych pysznych smakołyków.

Od lat wyjazdy naszych uczniów wspiera wiele instytucji i firm. Tym razem również mogliśmy liczyć na pomoc finansową Powiatowego Starostwa w Stalowej Woli, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomyślu nad Sanem, Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych w Chwałowicach, firmy ERKADO, firmy Agmar, Parafii WNMP w Chwałowicach.

Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy.