W ramach Szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego październik jest miesiącem naukowym. Pod koniec miesiąca planujemy ponownie przeprowadzić Naukowy Festiwal 2.0, podczas którego poszczególne klasy przygotują stanowiska prezentujące wybitnych polskich naukowców oraz dziedziny i miejsca z nimi związane. 

Wśród rozlosowanych nazwisk znajdziemy postaci bardzo dobrze znane, jak Mikołaj Kopernik lub Maria Skłodowska-Curie, ale też wynalazcy, odkrywcy i naukowcy mniej popularni, jak Józef Hofmann czy Henryk Arctowski. 

 

Z niecierpliwością czekamy na drugą edycję Naukowego Festiwalu i możliwość zobaczenia kreatywnych działań naszych uczniów. Poniżej zamieszczamy krótkie opisy postaci, które stały się bohaterami tegorocznej edycji naukowego października.

Mikołaj Kopernik

Urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu. Był to znany polski naukowiec, zajmujący się astronomią. Był także lekarzem, prawnikiem oraz ekonomistą. Zasłynął z utworzenia heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. Jest on również autorem najsłynniejszego dzieła opisującego budowę Wszechświata pt. „O obrotach sfer niebieskich”. Dzieło to jest przełomowe dla astronomii, ponieważ łamie wszystkie dotychczasowe teorie na temat Wszechświata. Zasłynął też poprzez napisanie prawa Kopernika–Greshama w dziedzinie ekonomii. Mikołaj Kopernik tłumaczył również dzieła pisarza Teofilakta Symokatty na język łaciński. W 1528 r. skończył pisać jedno z największych dzieł w zakresie ekonomii, jakim był „Sposób bicia monet”.

 

 

Maria Skłodowska-Curie

Urodziła się 7 listopada 1867 r. w Warszawie. Była polskim naukowcem, który odkrył promieniotwórcze pierwiastki chemiczne, jakimi są polon oraz rad. Otrzymała za nie dwie Nagrody Nobla w dziedzinach chemii, a także fizyki. Jako pierwsza osoba na świecie studiowała nową gałąź chemii, jaką była radiochemia. 

Marian Rejewski

Polski wynalazca urodził się 16 sierpnia 1905 r. w Bydgoszczy. Był to matematyk oraz wybitny kryptolog, który w 1932 r. złamał kod maszyny szyfrującej o nazwie Enigma. Poza złamaniem szyfru jest twórcą tzw. bomby Rejewskiego, był prekursorem używania najnowocześniejszych metod wykorzystywanych do łamania szyfrów. 

 

Ignacy Łukasiewicz

Urodził się 8 marca 1822 r. w Zadusznikach. Polski farmaceuta, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej. Jego największym osiągnięciem było wynalezienie lampy naftowej. Stał się również pionierem w wykorzystywaniu na szeroką skalę ropy naftowej – to dzięki niemu zarówno w Polsce, jak i na całym świecie przemysł naftowy rozwinął się na tak szeroką skalę. Był również społecznikiem: walczył z biedą i alkoholizmem, tworzył kasy zapomogowe oraz propagował budowy dróg i mostów.

Jan Heweliusz

Astronom urodzony 28 stycznia 1687 r. Choć mówił wyłącznie po niemiecku, pochodził z Gdańska. Był astronomem, prowadził teleskopowe obserwacje Księżyca, które zaowocowały publikacją ,,Selenografia, czyli opisanie Księżyca…”. Oprócz swoich astronomicznych zainteresowań, zajmował się również browarnictwem. Pochodził z rodziny, w której z pokolenia na pokolenie przekazywano tradycje piwowarskie. Gdy po śmierci ojca otrzymał w spadku browar, połączył go z dwoma sąsiadującymi w jeden, a na dachu urządził obserwatorium astronomiczne.

Henryk Arctowski

Polski geograf i podróżnik urodzony 15 lipca 1871 r. Zajmował się w głównej mierze badaniem krajów polarnych. Uczestniczył w wyprawie antarktycznej na statku Belgica. Zaobserwował i opisał szczególny rodzaj zjawiska halo, które na jego cześć zostało nazwane łukiem Arctowskiego. Na jego cześć nazwano również lodowiec i górę na Spitsbergenie, półwysep i szczyt na Antarktydzie oraz polską stację naukową na Szetlandach Południowych.

Ernest Malinowski

Polski inżynier urodził się 5 stycznia 1818 r. Zaliczany jest do jednych z najwybitniejszych inżynierów kolejowych w drugiej połowie XIX w. na świecie. Zasłynął dzięki budowie w Andach najwyżej położonej kolei świata, która do dziś uważana jest za ówczesny cud techniki.

Józef Hofmann

Józefa Hofmana śmiało można uznać za człowieka wielu talentów. Urodzony 20 stycznia 1876 r. Był znanym polskim pianistą i kompozytorem. Komponował zarówno utwory na orkiestrę, jak i na fortepian. Oprócz swojej muzycznej kariery, Hofman opatentował blisko 70 wynalazków, min. wycieraczki samochodowe, spinacz biurowy, a nawet… resory do samochodu.

 

/Oprac. brainboss.pl/