Każda okazja do nauki jest dobra, a tych nie brakowało nawet na kilka dni przed końcem roku szkolnego. W piątek, 16 czerwca nasi uczniowie skorzystali z zaproszenia do Publicznej Szkoły Podstawowej w Antoniowie , dokąd swoją mobilną ekspozycję przywieźli pracownicy Naukobusa Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. 

Uczniowie klas I-VI w małych grupach zwiedzali przygotowaną wystawę, która jak na Centrum Nauki Kopernik przystało, była oddana do wolnego dostępu, co oznacza, że każdy zwiedzający mógł nie tylko zobaczyć naukowe eksponaty, ale ich dotknąć i na własnej skórze przetestować. Powszechnie przecież wiadomo, że nie ma lepszego sposobu na naukę niż samodzielne działanie. 

Na wystawie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Niektórych zafascynowała fizyka, innych eksponaty biologiczne. Uczniowie chętnie mierzyli się z testem szybkości reakcji oraz testem pamięci. Wielu skorzystało ze stanowiska z układankami logicznymi oraz próbowało zrozumieć istotę krzywej Gaussa. Niejednego pokonała prosta, dziecięca układanka z kształtami, której ułożenie w specjalnych goglach graniczyło z cudem, podobnie jak przejście w nich po prostej linii narysowanej na podłodze. 

Czas spędzony w Naukobusie zdecydowanie nie należał do straconych. Dzieci i młodzież chętnie korzystali z eksponatów i uczyli się przez doświadczenie i zabawę. 

Po wystawie niektóre klasy udały się jeszcze na krótki spacer do rezerwatu orzecha wodnego w Pniowie, wzbogacając swoją wiedzę na temat środowiska przyrodniczego najbliższej okolicy. 

Serdecznie dziękujemy panu dyrektorowi Tadeuszowi Stopyrze oraz pani Wiesławie Kochan, która zorganizowała wizytę naukowców w Antoniowie za zaproszenie i gościnność.