Od trzech lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w Konkursie Wiedzy o Armii Krajowej organizowanym przez Społeczną Szkołę Podstawową nr 1 im. Armii Krajowej w Stalowej Woli. Historia ich uczestnictwa to pasmo sukcesów, bo po II miejscu w roku 2017, I miejscu w roku 2018, ponownie możemy pochwalić się mistrzostwem.

Zuzanna Czarnecka i Gabriela Sajda zdobyły I miejsce w V Powiatowym Konkursie Wiedzy o Armii Krajowej. Ósmoklasistki w swoich odpowiedziach były niemal bezbłędne, zademonstrowały niezwykle wysoki poziom wiedzy z zakresu konkursu, a był on rozległy. Na sukces pracowały już od pierwszych dni ferii zimowych, bo to właśnie wtedy zaczęły przygotowania do konkursu. Cztery tygodnie wytężonej pracy przyniosły oczekiwane efekty i teraz wspólnie możemy cieszyć się sukcesem dziewcząt. 

Konkurs, w którym uczestniczyły obejmował swoim zakresem historię powstania i działalności największej organizacji zbrojnej działającej w okupowanej Polsce, szczegółowe losy działalności oddziałów Kedywu AK w Rozwadowie i pobliskich miejscowościach, dzieje Żołnierzy Wyklętych oraz opisy miejsc upamiętnienia zbrodni katyńskiej w najbliższej okolicy - w sumie kilkaset stron literatury. 

Sam konkurs, świetnie przygotowany przez p. J. Topólską i B. Burak był, zresztą jak zwykle, okazją do pogłębienia wiedzy dzięki możliwości spotkania z pasjonatami historii, a przede wszystkim z jej naocznymi świadkami. Niewątpliwie największą sympatię zaskarbił sobie pan Władysław Kosecki ps. "Iskra", członek AK, który w czasie wojny uciekł z terenów rodzinnej Ukrainy i zamieszkał w Żabnie, a następnie współpracował z rozwadowską jednostką Kedywu. Doskonale znał i nadal pamięta wiele osób mieszkających na terenie naszej miejscowości. Poznanie go było dla wszystkich uczestników dużym zaszczytem.

W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 7 drużyn z terenu powiatu stalowowolskiego. II miejsce wywalczyli uczniowie Gimnazjum nr 4 w Stalowej Woli, a III miejsce przypadło Gimnazjum nr 5. Gratulujemy naszym współzawodnikom i dziękujemy za wysoki poziom rywalizacji. 

Dziewczętom natomiast życzymy, by osiągnięty sukces był początkiem całego pasma. Gratulacje!