Print
Category: Aktualności
Hits: 1184

Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz – Birkenau jest zdecydowanie jednym z tych miejsc, które każdy człowiek powinien odwiedzić chociaż raz w życiu. Niezwykle ważne jest, by ludzie byli  świadomi ogromu zbrodni dokonanych w czasie II wojny  światowej na ziemiach polskich. To uświadomienie nie może być oczywiście zbyt wczesne, nie o wszystkim możemy bowiem powiedzieć dzieciom, ale mimo tego powinno ono rozpocząć się już w szkole podstawowej.

Tradycją naszej szkoły od wielu już lat jest organizacja wizyt w miejscach pamięci narodowej, w obozach koncentracyjnych w Oświęcimiu – Brzezince i na Majdanku. Dokładamy starań, by każdy uczeń kończący naszą szkołę miał okazję uczestnictwa w chociaż jednym takim wyjeździe. Z takiej właśnie szansy skorzystali uczniowie klasy VII, VIII i III gimnazjum, którzy w czwartek, 25 października zwiedzali Państwowe Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Wizytę w Oświęcimiu trudno nazwać wycieczką, nie ma ona bowiem nic wspólnego z przyjemnością. Niezmiennie wywiera na uczestnikach ogromne wrażenie i pozostawia w pamięci obrazy, o których trudno zapomnieć. Historia, o której czyta się w szkolnych podręcznikach zaczyna ożywać,  zdjęcia znane z książek okazują się mieć konteksty w biografiach ludzi, dla których Auschwitz – Birkenau stał się częścią życia. Tak przeżyta lekcja historii musi poruszać i porusza do głębi nawet tę beztroską, wydawałoby się, młodzież.

Z dumą możemy powiedzieć, że nasi wychowankowie wykazali, jako wizytujący obóz, ogromną dojrzałość. Z powagą, zainteresowaniem i w nieprawdopodobnej wręcz ciszy wsłuchiwali się w słowa przewodniczek, przeżywali historie więźniów ukazane na muzealnych wystawach oraz wszystkie inne, będące udziałem milionów ludzi, którzy choć chwilę swojego życia spędzili w tym miejscu.

Wizyta w Auschwitz wzbudziła wiele refleksji i sprowokowała pytania, których nie spodziewalibyśmy się po tak młodych ludziach. Najważniejsza jednak nauka, która wyniesiona została za bramę obozu jest taka, by nigdy nie zapominać o historii, bo z chwilą kiedy to się stanie, zostaniemy skazani na ponowne jej przeżycie. Wszyscy mamy nadzieję, że to nigdy nie nastąpi między innymi dzięki wizycie takiej, jak ta, której byliśmy uczestnikami.