Tegoroczna uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego przebiegła w wyjątkowo podniosłej atmosferze. Stało się tak za sprawą wspomnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i uczczenia pamięci tych, dla których ten koszmar stał się codziennością na niemal sześć długich lat. 

W uroczystościach, które rozpoczęły się Mszą świętą w kościele parafialnym, wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych: Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem - Pan Jan Pyrkosz, Pani Leokadia Gugała - Radna Powiatu Stalowowolskiego oraz Pani Joanna Dudzińska - Inspektor ds. Oświaty. 

Po zakończeniu Mszy wszyscy zgromadzeni udali się pod krzyż z tablicą pamiątkową wmurowaną z okazji stulecia odzyskania niepodległości, gdzie złożono kwiaty oraz odśpiewano hymn państwowy. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami oraz zaproszonymi gośćmi przemaszerowali prowadzeni przez poczet sztandarowy do budynku szkoły. Tam wszystkich powitała Pani dyrektor Wioletta Maślach, przedstawiając pokrótce najważniejsze zmiany, jakie zaszły w szkole w czasie wakacji oraz dziękując obsłudze szkoły i zaangażowanym rodzicom za ich pracę przy remoncie i zmianie wyposażenia pomieszczeń szkoły. 

Uroczystą akademię upamiętniającą wydarzenia sprzed 80. lat poprowadzili uczniowie najstarszych klas szkoły podstawowej. Montaż poetycki przepleciony został filmem pt. "Niezwyciężeni" przygotowanym przez Instytut Pamięci Narodowej oraz występami wokalnymi naszych uczennic z klasy VI i VII.

Niezaprzeczalnie jednak najważniejszym punktem całej uroczystości stała się rozmowa z zaproszonymi honorowymi gośćmi - paniami, które należą do pokolenia Dzieci Wojny, które we wrześniu 1939r. nie mogło rozpocząć nauki w szkole. Na zaproszenia Pani dyrektor w ramach akcji "Przerwany marsz..." odpowiedziało pięć pań - mieszkanek Chwałowic, które w roku rozpoczęcia wojny miały od 5 do 8 lat. Panie: Zofia Oskroba, Władysława Środek, Janina Kozłowska, Emma Hołody i Honorata Kozłowska podzieliły się z uczniami naszej szkoły swoimi wspomnieniami z tamtych trudnych dni. Opowiedziały, jak wyglądała nauka i życie dzieci 80 lat temu. Wszyscy słuchali z uwagą ich historii, podziwiając doskonałą pamięć i życiową energię zaproszonych gości. Jesteśmy przekonani, że była to dopiero pierwsza z wielu wizyt Pań w naszej szkole. 

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego zakończyła się wspólnym zdjęciem, tradycyjnymi zdjęciami klasowym i spotkaniami z wychowawcami.