Serdecznie zapraszamy rodziców na warsztaty prowadzone przez psychologa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli.

Miesiąc styczeń upłynął pod hasłem "styczeń z bezpieczeństwem". Uczniowie mieli możliwość przedyskutowania tematu biorąc pod uwagę szeroki zakres rozumienia pojęcia bezpieczeństwa.

Przed rozpoczęciem ferii zimowych tematem zajęć swietlicowych było zachowanie bezpieczeństwa podczas wypoczynku. Uczniowie wykonali rysunki oraz komiksy przedstawiające zagrożenia podczas zabaw zimowych. Na lekcjach informatyki uczniowie klas 1 i 2 oraz uczestnicy świetlicy zapoznali się z zasadami bezpiecznego korzystania z internetu. Korzystając ze strony sieciaki. pl dzieci poznały kim są Sieciaki i Sieciuchy. Wysłuchali słuchowiska oraz ukończyli misję przedstawiająca bezpieczne sposoby korzystania z Internetu.

Otwórz zdjęcieOtwórz zdjęcie

W styczniu, jak co roku, uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawcą rozmawiali o bezpieczeństwie podczas ferii. Przypomnieli zasady obowiązujące podczas zabaw zimowych, zachowanie się w kontaktach z obcymi ludźmi. Ponieważ dzieci dużo czasu miały spędzać w domu, omówiono również zasady obowiązujące podczas korzystania z internetu. Oglądali filmy o zagrożeniach w sieci na portalu Sieciaki. pl. Uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą na te tematy. W klasie powstała też gazetka na temat bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych, natomiast na korytarzu na temat bezpieczeństwa w sieci internetowej.

Otwórz zdjęcieOtwórz zdjęcie

Uczniowie klasy IV rozmawiali o bezpieczeństwie w domu i poza domem. Zajęcia miały na celu głównie kształtowanie umiejętności przewidywania zagrożeń związanych z wykonywaniem codziennych czynności w domu, poruszaniem się w ruchu drogowym, relaksem podczas ferii. Czwartoklasiści poznali sposoby dbania o bezpieczeństwo, przekonali się, że w wielu sytuacjach sami są odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo. Podsumowaniem lekcji było wykonanie prac plastycznych, które tematyką nawiązywały do omawianych treści.

Otwórz zdjęcie

W ramach akcji "Bezpieczny styczeń" uczniowie klasy 5 przygotowali klasową gazetkę. Po burzliwej dyskusji podjęto decyzję, by skupić się na przedstawieniu tematu bezpieczeństwa w najlepiej znanym im środowisku, czyli na wsi. Do prezentacji uczniowie postanowili wykorzystać schemat, jakiego używają podczas ćwiczeń z kodowania. Kolejny raz współpraca i zaangażowanie przyniosły wspaniały rezultat.

Otwórz zdjęcie

Klasa 6 opracowała temat dotyczący bezpieczeństwa w sieci korzystając z materiałów Fundacji Orange "Sieciaki.pl - poznaj bezpieczny internet". Uczniowie przygotowali plakaty zachęcające innych do stosowania zasad bezpieczeństwa w internecie i przestrzegające przed tym, z jakimi zagrożeniami wiąże się nieprzestrzeganie zasad. Uczniowie wyjaśniali w jaki sposób można zapobiec tym zagrożeniom.

 

Klasa 8 omawiała temat Jak bezpiecznie poruszać się w internecie. Podczas zajęć uczniowie zastanawiali się do czego w ogóle potrzebny jest im internet. Stwierdzili, że dzięki internetowi mogą komunikować się z innymi użytkownikami oraz wymieniać informacjami oraz, że jest on źródłem wiedzy.  Na lekcji omówiono na co trzeba uważać, gdy publikujemy własne opinie lub swoje zdjęcia? Jakie są bezpieczne zasady umieszczania treści w internecie? Uczniowie uświadomili sobie fakt, iż to co publikujemy w sieci nie zawsze jest korzystne ale może nieść ze sobą  zagrożenia z tym związane. Na podstawie obejrzanego filmu „Jakie ślady zostawiamy w internecie” zobaczyli jakie niebezpieczeństwo wiąże się z umieszczaniem w Internecie swoich zdjęć czy informacji o sobie i innych. Dowiedzieli się także, jak się zachować, kiedy niepożądany materiał mimo wszystko trafi do internetu. 

Zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w sieci wykorzystując zasoby internetowe Misja Last Call

Możesz również sprawdzić, co można zrobić, by używać ekranów w sposób chroniący zdrowie Ogólnopolski Test Higieny Cyfrowej